Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Przez swoje nieduże wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość większą, w szczególności gdy zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie mieć norkę, do której może udać się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa